Executive Directors
Ms. Chiu Siu Yin Lovinia (Founder)
Chairman, Executive Director and CEO

Ms. Chiu Siu Yin Lovinia (趙小燕女士), is the founder of our business, the chairman of our Board and the chief executive officer of our Company, an executive Director and chairman of the Nomination Committee. Ms. Lovinia Chiu is primarily responsible for formulating the overall development strategies and business plans of our Group and overseeing the overall development and operations of our Group. She was appointed as a Director on 29 October 2018. In addition, Ms. Lovinia Chiu currently holds the position of director in MEL, MFE, MAIL, Medialink (Asia) Limited, Medialink Holdings Limited, Medialink Entertainment Holdings Limited, Medialink Investment Holdings Limited, Medialink Licensing Holdings Limited, Medialink Pacific Limited, Whateversmiles Limited, Whateversmiles 株式會社 which are wholly-owned subsidiaries of our Company. She has over 30 years of experience in the content distribution industry

Prior to founding our Group in 2000, Ms. Lovinia Chiu started her career in August 1988 in media content distribution as a marketing assistant at a private Hong Kong company engaged in content distribution. She later took on the role of marketing executive and subsequently director of the marketing and acquisitions department from November 1988 to January 1990 and January 1990 to June 1993 respectively. Ms. Lovinia Chiu later joined Media Assets Limited, a company under Star TV Group which primarily focuses on broadcasting services, as a sales manager from June 1993 to January 1994. Subsequently and up till the founding of our Group, Ms. Lovinia Chiu started to conduct media content distribution and its related licensing business in 1994 through a predecessor of our Group. Ms. Lovinia Chiu was also featured as one of the dynamic women entrepreneurs under the 2015 EY Entrepreneurial Winning Women Asia Pacific programme organised by Ernst & Young. In November 2020, Ms. Lovinia Chiu was presented with The Greater Bay Area Outstanding Women Entrepreneur Award 2020 by the Hong Kong Small and Medium Enterprises Association and FM 104 Metro Finance. Ms. Lovinia Chiu is one of the judges and investors for the Pan-Asia Venture Development Platform, an independent and self-funded platform which engages EMBA and MBA students as well as graduates for the purpose of developing quality high-growth ventures in Asia. She has been a council member of Institute of ESG & Benchmark since December 2020.

Ms. Lovinia Chiu received her diploma in business administration from Hong Kong Shue Yan College (currently known as Hong Kong Shue Yan University) in July 1987. In August 2012, Ms. Lovinia Chiu also completed the CUHK EMBA-UC Berkeley Business Negotiations Programme. She received her master’s degree in business administration (Executive MBA programme) from The Chinese University of Hong Kong in November 2013.

Ms. Chiu Siu Fung Noletta (Co-founder)
Executive Director

Ms. Chiu Siu Fung Noletta (趙小鳳女士), is an executive Director. She joined our Group on 27 September 2000 as the executive vice president for sales and acquisition strategies and was appointed as our Director on 29 October 2018. Ms. Noletta Chiu was promoted as the managing director — brand acquisition and licensing of our Group in May 2019. In addition, Ms. Noletta Chiu holds the position of director in MEL, MFE, MAIL, Medialink (Shanghai) Co., Limited, Medialink Brand Management Pte Limited, Medialink Licensing Holdings Limited, Whateversmiles Limited, Whateversmiles株式會社, Medialink Brand Management (Malaysia) SDN, BHD., Medialink Cultural & Creative (Beijing) Limited and Medialink Cultural & Creative Investment (Guangzhou) Limited, which are wholly-owned subsidiaries of our Company. She is responsible for supervising and providing strategic advice on the Brand Licensing Business of our Group.

Ms. Noletta Chiu began her career as a production assistant. She subsequently focused on film distribution and video shooting and secured distribution rights to films. Subsequently and prior to joining our Group, Ms. Noletta Chiu worked for the predecessor of our Group, namely Medialink International Limited which was engaged in media content distribution.

Ms. Noletta Chiu graduated with a bachelor of arts degree (major in cinema and photography) from Southern Illinois University in March 1992 for which she was entered onto the Dean’s list. Ms. Noletta Chiu is also the Oxfam Hong Kong’s Advisor of Resources Development on Fundraising and Communications and the member of HKTDC Design, Marketing and Licensing Services Advisory Committee since 2019/20.

Mr. Ma Ching Fung
Executive Director, CFO and Company Secretary

Mr. Ma Ching Fung ( 馬正鋒先生 ), is an executive Director, the chief financial officer and company secretary of our Company. Mr. Ma joined our Group on 30 September 2017 and is primarily responsible for overseeing the financial management of our Group. He was appointed as our Director on 29 October 2018. In addition, Mr. Ma holds the position of director in Medialink Cultural & Creative (Beijing) Limited and Medialink Cultural & Creative Investment (Guangzhou) Limited, which are wholly-owned subsidiaries of our Company set up in May and December 2020 respectively.

Mr. Ma has over 20 years of working experience in auditing, accounting and finance in numerous positions across multiple corporations. He began his career in auditing at Price Waterhouse (presently known as PricewaterhouseCoopers), an accountancy firm, in September 1998 and served as an audit manager before he left the firm in May 2004. He served as the finance manager of Pantene Industrial Co., Limited, a private company and the finance manager of Hutchison Harbour Ring Limited, currently known as China Oceanwide Holdings Limited (stock code: 0715), the shares of which are listed on the Stock Exchange, from May 2004 to March 2005 and from March 2005 to April 2006 respectively. Mr. Ma was the group financial controller at IPE Group Limited (stock code: 0929), the shares of which are listed on the Stock Exchange, from May 2006 to September 2007 and he then served as a corporate controller and head of controlling at a private company involved in the production of primary and processed aluminium products from November 2007 to October 2012 and November 2012 to September 2017 respectively before joining our Group.

Mr. Ma graduated with a bachelor’s degree in accountancy from The Hong Kong Polytechnic University in November 1998. He subsequently obtained a master’s degree in business administration (Executive MBA programme) at The Chinese University of Hong Kong in November 2013 for which he was entered onto the Dean’s list. He has been a fellow of The Association of Chartered Certified Accountants since March 2008, the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since September 2014 and The Taxation Institute of Hong Kong since September 2014. He has been an associate of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and an associate, a chartered secretary and a chartered governance professional of the Chartered Governance Institute (formerly the Institute of Chartered Secretaries and Administrators) since December 2016.

Non-Executive Directors
Ms. Wong Hang Yee, JP
Non-Executive Director

Ms. Wong Hang Yee, JP (黃幸怡女士), joined our Group on 1 July 2016 and was appointed as a non-executive Director on 29 October 2018. She is primarily responsible for providing strategic advice to our Board. In addition, Ms. Wong holds the position of supervisor in Medialink Cultural & Creative (Beijing) Limited and Medialink Cultural & Creative Investment (Guangzhou) Limited which are wholly-owned subsidiaries of our Company.

Ms. Wong had been a consultant for MEL since 1 July 2016. Prior to joining our Group, Ms. Wong worked at Maxim’s Caterers Limited, a food and beverage catering company in Hong Kong, from February 2007 to August 2015 where her last position was head of legal. She then served as a consultant for Maxim’s Caterers Limited from September 2015 to August 2016. Ms. Wong has been a consultant at Liau, Ho & Chan, a Hong Kong law firm, since September 2017.

Ms. Wong had been a member of each of the Competition Commission since May 2018, HKSAR Town Planning Board since April 2016, HKSAR Chinese Medicine Practitioners Board since September 2017, Audit Committee of West Kowloon District Authority since January 2017, Hong Kong Council on Smoking and Health since October 2017 and a member of the Hong Kong Advisory Council on AIDS since August 2020. She has also been a council and court member of Hong Kong Baptist University since February 2017. She was the vice chairman of the HKSAR Human Organ Transplant Board from February 2013 to February 2019 and has been the chairman of the HKSAR Human Organ Transplant Board since February 2019.

Ms. Wong graduated with a bachelor’s degree in law from the City Polytechnic of Hong Kong (currently known as the City University of Hong Kong) in December 1994. She obtained a master’s degree in law from the University of London in November 1995 and was awarded the postgraduate certificate in laws from the University of Hong Kong in September 1996. She has been admitted as a solicitor in Hong Kong since September 1998 and a solicitor in England and Wales since December 1998.

Independent Non-Executive Directors
Mr. Fung Ying Wai Wilson, MH
Independent Non-Executive Director

Mr. Fung Ying Wai Wilson, MH (馮英偉先生), was appointed as an independent non-executive Director with effect from 22 April 2019 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. He is also appointed as the chairman of the Audit Committee. Mr. Fung was the financial controller for Jardine Pacific Limited from June 1993 to March 2010. He then served at Jardine Matheson Limited, a private company principally engaged in providing management services to its parent company, namely Jardine Matheson Holdings Limited (LSE: JAR, BSX: JMHBD.BH, SGX:J36), the shares of which are listed on the London Stock Exchange, Bermuda Stock Exchange and Singapore Exchange respectively, as group financial controller from April 2010 to September 2014.

Mr. Fung has been a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 1987 and served as the president of the same from December 2009 to December 2010. He has also been a fellow member of each of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales since July 2017 and the Chartered Association of Certified Accountants (currently known as the Association of Chartered Certified Accountants) since May 1985. He is the founding president of the Hong Kong Business Accountants Association which was established in June 2014. Mr. Fung passed his Advanced Level General Certificate of Education Examinations in Hong Kong in or around 1973.

Mr. Fung has taken up responsibilities with certain Hong Kong governmental bodies. He has been a member of Hong Kong Productivity Council from January 2016 and Hong Kong Town Planning Board since April 2016. In addition he has been a board member of the West Kowloon Cultural District Authority since October 2016 and a council member of the Hong Kong University of Science and Technology since April 2017. He served as a member of the Financial Reporting Council from December 2014 to October 2020.

Mr. Fung has also taken up responsibilities with certain nongovernmental bodies. He has been chairman of the Board of Hong Kong Dance Company Limited since November 2015 and an independent non-executive director of Hongkong International Theme Parks Limited, a private company which owns the Hong Kong Disneyland Resort, since September 2018.

Ms. Leung Chan Che Ming Miranda
Independent Non-Executive Director

Ms. Leung Chan Che Ming Miranda (梁陳智明女士), was appointed as an independent non-executive Director with effect from 22 April 2019 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.

Prior to joining our Group, Ms. Leung started her career with MTR Corporation Limited (stock code: 0066), a public transport service company, the shares of which are listed on the Stock Exchange, as a public relations manager from August 1985 to January 1994. She then served as a corporate relations manager from February 1994 to December 2003 and as a general manager for corporate relations from January 2004 to January 2013. In January 2009, Ms. Leung was also appointed as a member of the executive committee for MTR Corporation Limited and remained in such position until her retirement in January 2013. Ms. Leung served as the Project Coordinator of PLA Agencies Ltd from September 2020 to February 2021. Ms. Leung has been a presenter in Radio Television HK since June 2013.

Ms. Leung graduated with a Certificate for Private Secretaries from Hong Kong Technical College (currently known as Hong Kong Polytechnic University) in July 1972. She has been a fellow of The Chartered Institute of Logistics and Transport in Hong Kong since June 1997, a member of The Chartered Institute of Transport (currently known as The Chartered Institute of Logistics and Transport) in the United Kingdom since October 1985 as well as a member of The Institute of Public Relations in the United Kingdom since January 1988.

Ms. Leung was a member of the Council for Sustainable Development from March 2009 to March 2015, the Women’s Commission from January 2012 to January 2018, the Community Involvement Committee on Greening since March 2015 to March 2021 and has been a member of the Executive Committee of the Hong Kong Society for the Protection of Children since December 2011, a member of the Executive Committee of the Hong Kong Equestrian Federation since May 2013, a member of the Hong Kong Housing Society since July 2014 as well as the Advisory Committee on Built Heritage Conservation since May 2016. She was also appointed by The Hong Kong Equestrian Federation and The Equestrian Events (Hong Kong) of the Games of the XXIX Olympiad Company Limited as the National Technical Official for the Equestrian Events of the Beijing 2008 Olympic Games from 8 August 2008 to 24 August 2008 as well as the National Technical Official for the Equestrian Events of the Beijing 2008 Paralympic Games from 1 September 2008 to 12 September 2008.

Mr. Wong Kam Pui, JP
Independent Non-Executive Director

Mr. Wong Kam Pui, BBS, JP (黃錦沛先生), was appointed as an independent non-executive Director with effect from 22 April 2019 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. He is also appointed as the chairman of the Remuneration Committee.

Mr. Wong has extensive experience in human resources management and administration with local and international organisations of renown. He has been a council member of the Hong Kong Institute of Human Resources Management since June 2000 and later served as its president from July 2008 to June 2010.

He has also been the founder and director of RESOLUTIONS HR & Business Consultancy Company Limited, a private company principally engaged in the provision of business and human resources solutions as well as consultancy services, since March 2015. He has been an independent non-executive director of Pine Care Group Limited (stock code: 1989), the shares of which are listed on the Stock Exchange, since October 2020 and served as the non-executive director of Bamboos Health Care Holdings Limited (stock code: 2293), the shares of which are listed on the Stock Exchange, from September 2014 to June 2018. In addition, Mr. Wong had/has taken up responsibilities with a number of Hong Kong governmental bodies and had served/has been serving as an advisor for various matters concerning the local community, including human resources, education, labour, welfare, commerce and economic development matters, just to name a few.

Mr. Wong graduated with a bachelor’s degree in business administration from The Chinese University of Hong Kong in December 1996. He subsequently obtained a master’s degree in business administration (Executive MBA programme) from The Chinese University of Hong Kong in November 2013.